ECS-96SMF45A30
Part Number
ECS-96SMF45A30
Manufacturer
ECS
Category
Filters
Description
MONO XTAL 45MHZ 2P 2DB SMD
ECS-96SMF45A30 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ECS-96SMF45A30 PCB Footprint and Symbol
Brand ECS
Product Line Passive Components
Subcategory Monolithic Crystals
Series ECS-96SMF
Frequency - Center 45MHz
Impedance 1.2 kOhms
Insertion Loss 2dB
Bandwidth 30kHz
Ripple 1dB
Number of Poles 2
Operating Temperature -30°C ~ 80°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height (Max) 0.059" (1.50mm)