EEC-S5R5H474A
Part Number
EEC-S5R5H474A
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP 470MF -20% 200% 5.5V T/H
EEC-S5R5H474A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEC-S5R5H474A PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series SG
Capacitance 470mF
Tolerance -20%, 200%
Voltage - Rated 5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 70°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can - Horizontal
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)
Size / Dimension 0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C