EEC-S5R5V105A
Part Number
EEC-S5R5V105A
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
EEC-S5R5V105A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEC-S5R5V105A PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series SG
Capacitance 1F
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 70°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can - Vertical
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C