EEE-FK0J470R
Part Number
EEE-FK0J470R
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
EEE-FK0J470R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEE-FK0J470R PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series FK
Capacitance 47µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 120mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 160mA @ 100kHz
Impedance 700 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)