EEE-HD1V220AP
| Part Number | EEE-HD1V220AP |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD |
EEE-HD1V220AP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | EEE-HD1V220AP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Panasonic Electronic Components |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | HD-V |
| Capacitance | 22µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, High Temperature Reflow |
| Ripple Current @ Low Frequency | 55mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 93.5mA @ 10kHz |
| Impedance | 4 Ohms |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.228" (5.80mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |