ERA-2AEB4121X
Part Number
ERA-2AEB4121X
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Resistors
Description
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/16W 0402
ERA-2AEB4121X Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ERA-2AEB4121X PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Chip Resistor - Surface Mount
Series ERA-2A
Resistance 4.12 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)