ERA-6AEB222V
Part Number
ERA-6AEB222V
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Resistors
Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
ERA-6AEB222V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ERA-6AEB222V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Chip Resistor - Surface Mount
Series ERA-6A
Resistance 2.2 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)