ERA-S27J680V
Part Number
ERA-S27J680V
Description
RES TEMP SENS 68 OHM 5% 1/10W
ERA-S27J680V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ERA-S27J680V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Specialized Resistors
Series ERAS
Type Temperature Sensitive
Applications Temperature Correction Circuits
Composition Metal Film
Resistance 68 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient 2700ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C