ERA-V15J561V
Part Number
ERA-V15J561V
Description
RES TEMP SENS 560 OHM 5% 1/16W
ERA-V15J561V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ERA-V15J561V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Specialized Resistors
Series ERAV
Type Temperature Sensitive
Applications Temperature Correction Circuits
Composition Metal Film
Resistance 560 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient 1500ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C