ERA-V39J680V
Part Number
ERA-V39J680V
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Resistors
Description
RES TEMP SENS 68 OHM 5% 1/16W
ERA-V39J680V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ERA-V39J680V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Specialized Resistors
Series ERAV
Type Temperature Sensitive
Applications Temperature Correction Circuits
Composition Metal Film
Resistance 68 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient 3900ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C