ES1010SI
| Part Number | ES1010SI |
| Manufacturer | Intel |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC CTRLR HOT SWAP 12V 8SOIC |
ES1010SI Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ES1010SI PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Intel |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Hot Swap Controllers |
| Series | Enpirion® |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | No |
| Applications | General Purpose |
| Features | Latched Fault |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout, Slew Rate, UVLO |
| Voltage - Supply | 10.2V ~ 13.8V |
| Current - Output (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 3mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 109 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
