F380J226MSA
Part Number
F380J226MSA
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 22UF 6.3V SMD
F380J226MSA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models F380J226MSA PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series F38
Capacitance 22µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 200 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)