FAN7093-F085
| Part Number | FAN7093-F085 |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC DRVR HALF BRIDGE PN 8-TO263 |
FAN7093-F085 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FAN7093-F085 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | DMOS |
| Rds On (Typ) | 18.2mOhm LS (Max), 12.3mOhm HS (Max) |
| Current - Output / Channel | 46A |
| Current - Peak Output | 88A |
| Voltage - Supply | 7V ~ 18V |
| Voltage - Load | 7V ~ 18V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Latch Function, Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Supplier Device Package | TO-263-7 |
Quick Inquiry
| In Stock | 191 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
