FDMF8811
| Part Number | FDMF8811 |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | 100V SMART POWER STAGE |
FDMF8811 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FDMF8811 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | PowerTrench® |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | DC-DC Converters |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 20A |
| Current - Peak Output | 4A |
| Voltage - Supply | 8V ~ 14V |
| Voltage - Load | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-PowerWFQFN |
| Supplier Device Package | 36-PQFN (7.5x6) |
Quick Inquiry
| In Stock | 330 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
