FIT0601
| Part Number | FIT0601 |
| Manufacturer | DFRobot |
| Category | Specialized Sensors |
| Description | MONOCRYSTALLINE SOLAR PANEL (5V |
FIT0601 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FIT0601 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | DFRobot |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Solar Cells |
| Series | - |
| Power (Watts) - Max | 6W |
| Current @ Pmpp | 1A |
| Voltage @ Pmpp | 5V |
| Current - Short Circuit (Isc) | 1.1A |
| Type | Monocrystalline |
| Voltage - Open Circuit | 7.2V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Package / Case | Cells |
| Size / Dimension | 1.083" L x 0.630" W x 0.008" H (27.50mm x 16.00mm x 0.20mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 417 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
