FOD817D300
Part Number
FOD817D300
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Isolators
Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP
FOD817D300 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FOD817D300 PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series -
Number of Channels 1
Voltage - Isolation 5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min) 300% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max) 600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ) -
Rise / Fall Time (Typ) 4µs, 3µs
Input Type DC
Output Type Transistor
Voltage - Output (Max) 70V
Current - Output / Channel 50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.2V
Current - DC Forward (If) (Max) 50mA
Vce Saturation (Max) 200mV
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-DIP (0.300", 7.62mm)