FP10R12W1T7B11BOMA1
| Part Number | FP10R12W1T7B11BOMA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Transistors |
| Description | LOW POWER EASY |
FP10R12W1T7B11BOMA1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FP10R12W1T7B11BOMA1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | EasyPIM™ 1B |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A |
| Power - Max | 20mW |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.6V @ 15V, 10A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 4.5µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 1890pF @ 25V |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | AG-EASY1B-2 |
Quick Inquiry
| In Stock | 420 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
