FP35R12KT4B11BOSA1
| Part Number | FP35R12KT4B11BOSA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT MODULE VCES 1200V 35A |
FP35R12KT4B11BOSA1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FP35R12KT4B11BOSA1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 35A |
| Power - Max | 210W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.15V @ 15V, 35A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 2nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | Module |
Quick Inquiry
| In Stock | 338 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
