FP35R12W2T4PBPSA1
Part Number
FP35R12W2T4PBPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
MOD IGBT LOW PWR EASY2B-1
FP35R12W2T4PBPSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FP35R12W2T4PBPSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series EasyPIM™ 2B
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 70A
Power - Max 20mW
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.25V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2nF @ 25V
Input Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C