FS100R17N3E4BOSA1
Part Number
FS100R17N3E4BOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT MODULE 1700V 100A
FS100R17N3E4BOSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FS100R17N3E4BOSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700V
Current - Collector (Ic) (Max) 100A
Power - Max 600W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 9nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)