FS150R06KE3BOSA1
Part Number
FS150R06KE3BOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT MODULE 600V 150A
FS150R06KE3BOSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FS150R06KE3BOSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 150A
Power - Max 430W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 9.3nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)