FZ600R17KE3HOSA1
Part Number
FZ600R17KE3HOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT MODULE 1700V 600A
FZ600R17KE3HOSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FZ600R17KE3HOSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series *
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700V
Current - Collector (Ic) (Max) 840A
Power - Max 3150W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 3mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 54nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)