GA352QR7GF102KW01L
Part Number
GA352QR7GF102KW01L
Manufacturer
Murata
Category
Capacitors
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 2211
GA352QR7GF102KW01L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GA352QR7GF102KW01L PCB Footprint and Symbol
Brand Murata
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series GA3
Capacitance 1000pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings X1, Y2
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2211 (5728 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)