GHIS030A120S-A1
Part Number
GHIS030A120S-A1
Manufacturer
Global Power Technologies Group
Category
Transistors
Description
IGBT BOOST CHOP 1200V 60A SOT227
GHIS030A120S-A1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GHIS030A120S-A1 PCB Footprint and Symbol
Brand Global Power Technologies Group
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 60A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4nF @ 30V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)