GNM214R61A105ME17D
Part Number
GNM214R61A105ME17D
Manufacturer
Murata
Category
Capacitors
Description
CAP ARRAY 1UF 10V X5R 0805
GNM214R61A105ME17D Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GNM214R61A105ME17D PCB Footprint and Symbol
Brand Murata
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series GNM
Capacitance 1µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 4
Circuit Type Isolated
Temperature Coefficient X5R
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)