HB0830-2R5605-R
Part Number
HB0830-2R5605-R
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Category
Capacitors
Description
CAP 6F -10% +30% 2.5V T/H
HB0830-2R5605-R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HB0830-2R5605-R PCB Footprint and Symbol
Brand Eaton - Electronics Division
Product Line Passive Components
Subcategory Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series PowerStor HB
Capacitance 6F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 70°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C