HCPL-5200
Part Number
HCPL-5200
Manufacturer
Broadcom
Category
Isolators
Description
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP
HCPL-5200 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HCPL-5200 PCB Footprint and Symbol
Brand Broadcom
Product Line Semiconductors
Subcategory Optoisolators - Logic Output
Series -
Number of Channels 1
Inputs - Side 1/Side 2 1/0
Voltage - Isolation 1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min) 1kV/µs
Input Type DC
Output Type Tri-State
Current - Output / Channel 15mA
Data Rate 5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 350ns, 350ns
Rise / Fall Time (Typ) 45ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.3V
Current - DC Forward (If) (Max) 8mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 20V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-CDIP (0.300", 7.62mm)