HHXC350ARA680MF80G
| Part Number | HHXC350ARA680MF80G |
| Manufacturer | United Chemi-Con |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM POLY 68UF 20% 35V SMD |
HHXC350ARA680MF80G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | HHXC350ARA680MF80G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | United Chemi-Con |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Polymer Capacitors |
| Series | HXC |
| Type | Hybrid |
| Capacitance | 68µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 35 mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Quick Inquiry
| In Stock | 9047 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
