HSA1010RJ
Part Number
HSA1010RJ
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 16W
HSA1010RJ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HSA1010RJ PCB Footprint and Symbol
Brand TE Connectivity Passive Product
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series HS, CGS
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 16W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)