HV1812Y391KXVARHV
| Part Number | HV1812Y391KXVARHV |
| Manufacturer | Vishay Vitramon |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 390PF 4KV X7R 1812 |
HV1812Y391KXVARHV Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | HV1812Y391KXVARHV PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Vitramon |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | HV |
| Capacitance | 390pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 4000V (4kV) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.106" (2.70mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 395 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
