HV2201FG-G-M931
Part Number
HV2201FG-G-M931
Manufacturer
Microchip Technology
Category
Interface ICs
Description
IC ULTRASOUND SWITCH 1:1 48LQFP
HV2201FG-G-M931 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HV2201FG-G-M931 PCB Footprint and Symbol
Brand Microchip Technology
Product Line Semiconductors
Subcategory Analog Switches - Special Purpose
Series -
Applications Ultrasound
Multiplexer/Demultiplexer Circuit 1:1
Switch Circuit SPST
Number of Channels 8
On-State Resistance (Max) 19Ohm
Voltage - Supply, Single (V+) 40V ~ 200V
Voltage - Supply, Dual (V±) ±40V ~ 160V
-3db Bandwidth 50MHz
Features -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)