IDT72V70810TF8
Part Number
IDT72V70810TF8
Manufacturer
IDT, Integrated Device Technology
Category
Logic ICs
Description
IC DGTL SW 1024X1024 64-STQFP
IDT72V70810TF8 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IDT72V70810TF8 PCB Footprint and Symbol
Brand IDT, Integrated Device Technology
Product Line Semiconductors
Subcategory Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series 72V
Type Multiplexer
Circuit 1 x 8:8
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low -
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C