IF-E91D
| Part Number | IF-E91D |
| Manufacturer | Industrial Fiberoptics |
| Category | Fiber Optics |
| Description | LED IR FIBER OPT 100MBPS 870NM |
IF-E91D Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IF-E91D PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Industrial Fiberoptics |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | Transmitters - Discrete |
| Series | - |
| Wavelength | 870nm |
| Spectral Bandwidth | 30nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.05V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 3V |
| Capacitance | 120pF |
| Connector Type | Connector-less |
Quick Inquiry
| In Stock | 8648 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
