IGCM20F60GAXKMA1
Part Number
IGCM20F60GAXKMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Power Management ICs
Description
IGBT 600V 24MDIP
IGCM20F60GAXKMA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IGCM20F60GAXKMA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Driver Modules
Series CIPOS™
Type IGBT
Configuration 3 Phase
Current 20A
Voltage 600V
Voltage - Isolation 2000Vrms
Package / Case 24-PowerDIP Module (1.028", 26.10mm)