INA300AIDGSR
Part Number
INA300AIDGSR
Manufacturer
Texas Instruments
Category
Power Management ICs
Description
IC COMPARATOR BIDIR 10VSSOP
INA300AIDGSR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models INA300AIDGSR PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Current Regulation/Management
Series -
Function Current Sense
Sensing Method High/Low-Side
Accuracy -
Voltage - Input 2.7V ~ 5.5V
Current - Output -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)