IR1150PBF
| Part Number | IR1150PBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC PFC CONTROLLER CCM 8-DIP |
IR1150PBF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IR1150PBF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | PFC (Power Factor Correction) |
| Series | - |
| Mode | Continuous Conduction (CCM) |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Current - Startup | 175µA |
| Voltage - Supply | 15V ~ 20V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |