IR3579AMTRPBF
| Part Number | IR3579AMTRPBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC REG BUCK SYNC ADJ 30PQFN |
IR3579AMTRPBF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IR3579AMTRPBF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | PowIRstage® |
| Output Configuration | - |
| Applications | Synchronous Buck Converters, Voltage Regulators |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | - |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 60A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 7V |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 15V |
| Operating Temperature | - |
| Features | Diode Emulation, Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-PowerVFQFN |
| Supplier Device Package | 30-PQFN (6x6) |
Quick Inquiry
| In Stock | 255 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
