IRFHM8363TR2PBF
| Part Number | IRFHM8363TR2PBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Transistors |
| Description | MOSFET 2N-CH 30V 11A 8PQFN |
IRFHM8363TR2PBF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IRFHM8363TR2PBF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | HEXFET® |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 14.9mOhm @ 10A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.35V @ 25µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 15nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1165pF @ 10V |
| Power - Max | 2.7W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerVDFN |
| Supplier Device Package | 8-PQFN (3.3x3.3), Power33 |
Quick Inquiry
| In Stock | 422 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
