IRG8P15N120KDPBF
Part Number
IRG8P15N120KDPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 30A 125W TO-247AC
IRG8P15N120KDPBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRG8P15N120KDPBF PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 30A
Current - Collector Pulsed (Icm) 30A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 10A
Power - Max 125W
Switching Energy 600µJ (on), 600µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 98nC
Td (on/off) @ 25°C 15ns/170ns
Test Condition 600V, 10A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 60ns
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)