IRS2011PBF
Part Number
IRS2011PBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Power Management ICs
Description
IC DRIVER HI/LO SIDE 8DIP
IRS2011PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRS2011PBF PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory Gate Drivers
Series -
Driven Configuration Half-Bridge
Channel Type Independent
Number of Drivers 2
Gate Type N-Channel MOSFET
Voltage - Supply 10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH 0.8V, 2.7V
Current - Peak Output (Source, Sink) 1A, 1A
Input Type Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap) 200V
Rise / Fall Time (Typ) 25ns, 15ns
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)