IRS2153DPBF
| Part Number | IRS2153DPBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC DVR HALF BRIDGE SELF OSC 8DIP |
IRS2153DPBF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IRS2153DPBF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Gate Drivers |
| Series | - |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Channel Type | Synchronous |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 10V ~ 15.4V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | - |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 180mA, 260mA |
| Input Type | RC Input Circuit |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 600V |
| Rise / Fall Time (Typ) | 120ns, 50ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 3784 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
