IXA60IF1200NA
| Part Number | IXA60IF1200NA |
| Manufacturer | IXYS |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT 1200V 88A SOT-227B |
IXA60IF1200NA Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IXA60IF1200NA PCB Footprint and Symbol |
| Brand | IXYS |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | PT |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 88A |
| Power - Max | 290W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 50A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | - |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Supplier Device Package | SOT-227B |
Quick Inquiry
| In Stock | 385 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
