IXBK55N300
Part Number
IXBK55N300
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
IGBT 3000V 130A 625W TO264
IXBK55N300 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXBK55N300 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series BIMOSFET™
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3000V
Current - Collector (Ic) (Max) 130A
Current - Collector Pulsed (Icm) 600A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 55A
Power - Max 625W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 335nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) 1.9µs
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)