IXGM20N60
Part Number
IXGM20N60
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
POWER MOSFET TO-3
IXGM20N60 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXGM20N60 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 40A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 150W
Switching Energy 2mJ (on), 3.2mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120nC
Td (on/off) @ 25°C 100ns/600ns
Test Condition 480V, 20A, 82Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 200ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)