IXGN400N30A3
| Part Number | IXGN400N30A3 |
| Manufacturer | IXYS |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT 300V SOT-227B |
IXGN400N30A3 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IXGN400N30A3 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | IXYS |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | GenX3™ |
| IGBT Type | PT |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 300V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400A |
| Power - Max | 735W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.15V @ 15V, 100A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 19nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Supplier Device Package | SOT-227B |
Quick Inquiry
| In Stock | 292 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
