IXYX120N120C3
Part Number
IXYX120N120C3
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 240A 1500W PLUS247
IXYX120N120C3 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXYX120N120C3 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series GenX3™, XPT™
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 240A
Current - Collector Pulsed (Icm) 700A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 120A
Power - Max 1500W
Switching Energy 6.75mJ (on), 5.1mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 412nC
Td (on/off) @ 25°C 35ns/176ns
Test Condition 600V, 100A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)