JANTX1N4617C-1
Part Number
JANTX1N4617C-1
Manufacturer
Microsemi Corporation
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
JANTX1N4617C-1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JANTX1N4617C-1 PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory Zener Diodes - Single
Series Military, MIL-PRF-19500/435
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.4V
Tolerance ±2%
Power - Max 500mW
Impedance (Max) (Zzt) 1.4 kOhms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C