KC34B7.001NLS
| Part Number | KC34B7.001NLS |
| Manufacturer | E-Switch |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V |
KC34B7.001NLS Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | KC34B7.001NLS PCB Footprint and Symbol |
| Brand | E-Switch |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Rotary Switches |
| Series | KC |
| Number of Positions | 4 |
| Index Stops | Fixed |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 3 |
| Circuit per Deck | 3P4T |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating (Amps) | 350mA (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Round (6mm Dia) |
| Actuator Length | 7.00mm |
| Angle of Throw | 30° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Silver |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Features | - |
| Depth Behind Panel | 18.50mm |
Quick Inquiry
| In Stock | 905 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
