KR-5R5C334-R
Part Number
KR-5R5C334-R
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Category
Capacitors
Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
KR-5R5C334-R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KR-5R5C334-R PCB Footprint and Symbol
Brand Eaton - Electronics Division
Product Line Passive Components
Subcategory Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series PowerStor KR
Capacitance 330mF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 70°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C