KR-5R5H334-R
Part Number
KR-5R5H334-R
Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
KR-5R5H334-R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KR-5R5H334-R PCB Footprint and Symbol
Series PowerStor KR
Capacitance 330mF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 70°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can - Horizontal
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C